Nawilżanie pomieszczeń
Odpowiednia wilgotność powietrza jest kluczowa zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych – jej naruszenie wpływa na mieszkańców zarówno bezpośrednio (np. poprzez zmianę odczuwalnej temperatury czy efekt „suchej” skóry) oraz pośrednio – poprzez stworzenia przyjaznych warunków (zbyt duża wilgotność) do rozwoju pleśni i grzybów. W pomieszczeniach mieszkalnych za utrzymanie stałej wilgotności odpowiedzialny jest najczęściej system klimatyzacji/wentylacji oraz domowe nawilżacze powietrza. Przyjazna człowiekowi wilgotność powietrza waha się w dość szerokim zakresie ok. 40-60% (w zależności od temperatury)
W pomieszczeniach specjalnego przeznaczenia wilgotności powietrza stawiane są znacznie bardziej restrykcyjne wymogi. Zarówno pod kątem wymaganej wartości wilgotności jak i jej okresowych wahań. Takie pomieszczenie to przede wszystkim magazyny materiałów wrażliwych na wilgoć, linie produkcyjne, serwerownie oraz pomieszczenia szczególnie wrażliwe takie jak oranżerie, laboratoria czy szpitale.
Rodzaje przemysłowych nawilżaczy powietrza
Ogólny podział nawilżaczy ze względu na zasadę działania to:
1. Nawilżacze parowe
Ten rodzaj nawilżaczy stosowany jest w przede wszystkim środowiskach o wysokich wymaganiach sterylności (szpitale, laboratoria) oraz w zastosowaniach o dużym zapotrzebowaniu na parę. Nawilżacze te posiadają jedną z najwyższych wydajności pracy, okupione jest to jednak droższą eksploatacją (wyższe zużycie energii elektrycznej). Nawilżacze pracują na zasadzie produkcji pary wodnej z doprowadzenia wody do wrzenia.
2. Nawilżacze ewaporacyjne
Najpopularniejsze nawilżacze przemysłowe na rynku. Ich zasada działania opiera się na skierowaniu strumienia powietrza do pojemnika z wodą lub poprzez specjalnie nawilżaną matę. Powietrze przy przejściu przez matę zostaje nawilżone i oczyszczone. Nawilżacze ewaporacyjne mają mniejszą skuteczność niż nawilżacze parowe, jednak są tańsze w eksploatacji i nie generują gorącej pary. Wymagają także okresowej wymiany mat ewaporacyjnych.
3. Nawilżacze niskociśnieniowe
Nawilżacze niskociśnieniowe pracują w oparciu o zasadę wygenerowania przez dyszę bardzo małych kropel wody które następnie w komorze nawilżania odparowują oddając wilgoć do powietrza. Mikro mgiełka powstaje przez zmieszanie wody ze sprężonym powietrzem.
Producenci nawilżaczy przemysłowych
Oferujemy systemy nawilżania oparte o sprawdzonych producentów nawilżaczy:
- Devatec
- Pego
- Carel
W celu uzyskania indywidualnej oferty lub pomocy w określeniu zapotrzebowania prosimy o kontakt telefoniczny.
Potrzebujesz stworzyć zapytanie ofertowe lub uzyskać ofertę? Nie wiesz jakie wymagania zawrzeć? Zadzwoń!
Każda instalacja jest inna, skontaktuj się by uzyskać indywidualną wycenę
- Paweł Kostecki
691-763-778