Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Rekuperacja to nowsza, bardziej efektywna i ekonomiczna forma wentylacji w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna która opiera się na zasysaniu powietrza („ciąg kominowy”) mimo wcale nie małych kosztów instalacji posiada kilka znaczących wad. Przede wszystkim jest to zależność ciągu od różnic temperatur (w zimie kiedy chcemy zatrzymać ciepłe powietrze w domu jest ono najintensywniej wyciągane – powoduje to niepotrzebne wychładzanie domu). Drugi problem to wilgoć – ograniczenie wymiany powietrza prowadzi do wzrostu wilgotności – prowadzi to do pogorszenia warunków dla człowieka a polepszenia dla grzybów i pleśni.
Co daje rekuperacja?
Rekuperacja to komfort przyjaznego klimatu we wnętrzu pomieszczenia – niezależnie od pory dnia i pory roku. To brak uczucia „zaduchu” w zamkniętym pomieszczeniu po przespanej nocy. To brak uczulających pyłków na wiosnę i dokuczliwych komarów korzystających z otwartego okna.
Rekuperacja to brak przesuszonego powietrza zimą oraz brak zarodników pleśni i grzybów w pomieszczeniach wilgotnych (łazienka, pralnia).
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna. Rekuperator za pomocą wbudowanych wentylatorów pozwala w sposób kontrolowany wymieniać powietrze w pomieszczeniach monitorując jednocześnie jego parametry – temperaturę i wilgotność.
Strumień świeżego powietrza z zewnątrz przepływając w rekuperatorze w specjalnych kanalikach jest ogrzewany przez powietrze wyciągane z budynku. Co ważne – obydwa strumienie nie mieszają się i nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu.
Dodatkowo powietrze wpływające do budynku jest przez rekuperator filtrowane. Stopień filtracji zależy od modelu rekuperatora oraz użytych filtrów. Jest to niezwykle istotny aspekt dla wszystkich alergików!
W jaki sposób oszczędzam instalując rekuperację?
Rekuperacja zapewnia znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie budynku. Wynika to z faktu iż powietrze wtłaczane jest z bardzo dużą sprawnością ogrzewane powietrza ciepłem z powietrza wyrzucanego z pomieszczeń.
Rekuperacja nie wymaga także instalacji kominowych (co stanowi znaczącą oszczędność na etapie budowy domu).
Masz pytanie? Zadzwoń!
Każda instalacja jest inna, skontaktuj się by uzyskać indywidualną wycenę
- Paweł Kostecki
691-763-778
Czołowi producenci rekuperatorów
- Thessla Green
- Mitsubishi
- Toshiba
- Salva
Zakup i montaż rekuperacji
Niezwykle istotne jest by montaż rekuperacji wykonywała doświadczona ekipa. Brak doświadczenia w prowadzeniu kanałów powietrznych rozprowadzających powietrze może prowadzić do późniejszych niedogodności związanych z użytkowaniem rekuperacji. Najczęstsze problemy to zbyt głośne działanie wentylacji (dokuczliwe szczególnie w godzinach wieczornych) oraz zbyt intensywna/za słaba wymiana powietrza (z uwagi na błędy projektowe).
Proces zakupu rekuperacji
1. Spotkanie w przyszłej lokalizacji rekuperacji
Proces zakupu rekuperacji zaczynamy od wizji lokalnej i stworzenia projektu instalacji. To bardzo istotny moment z uwagi na to, że wpływa nie tylko na późniejsze koszty ale również na komfort z użytkowania wentylacji (prawidłowo dobrane elementy, trasy kanałów, umiejscowienie anemostatów i wywietrzników).
2. Akceptacja projektu i oferty
Po przedstawieniu oferty wynikającej z utworzonego projektu realizujemy zamówienie wymaganych elementów i ustalamy termin realizacji.
3. Montaż
W porozumieniu z klientem ustalamy termin montażu. Cały montaż trwa najczęściej 1-2 dni (czas montażu wentylacji mechanicznej ustalany jest indywidualnie w zależnie od projektu i warunków instalacji)
4. Testy, uruchomienie i regulacja
Po instalacji rekuperacji następuje jej odpowiednia konfiguracja, przetestowanie sprawności wentylacji w poszczególnych pomieszczeniach i regulacja do wymaganych parametrów pracy. Na tym etapie upewniamy się że w każdym z pomieszczeń następuję taka sama wymiana powietrza.
5. Szkolenie
W ostatnim etapie następuje szkolenie klienta z obsługi sterownika rekuperacji. Jednak bez obaw – prawidłowo wyregulowana instalacja nie potrzebuje codziennej uwagi. Sterownik pozwala na zmianę parametrów pracy rekuperacji np. w przypadku przebywania w pomieszczeniu większej niż zwykle ilości osób czy też podczas nieobecności, wyjazdu na wakacje.
Serwis rekuperacji
Dobrze wykonana instalacji wentylacji mechanicznej wymaga jedynie okresowych przeglądów i wymiany filtrów. Filtry powinny być sprawdzane i w razie potrzeby wymieniane co ok. 3-6 miesięcy. Wymianę filtru można wykonać samodzielnie, jest to równie proste co wymiana filtru w odkurzaczu.
Najważniejsze punkty pełnego serwisu rekuperacji:
- sprawdzenie i wymianę filtrów
- kontrolę odpływu skroplin
- czyszczenie czerpni i wyrzutni
- kontrolę i regulację parametrów pracy wentylacji w każdym z pomieszczeń
- kontrolę ustawień sterownika
- czyszczenie wymiennika ciepła
Dalej masz wątpliwości? Zadzwoń, postaramy się je rozwiać.
- Paweł Kostecki
691-763-778