Pompa ciepła

Pompa ciepła to (szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką) aktualnie najbardziej efektywna forma ogrzewania domu. Instalacja grzewcza z pompą ciepła pozwala wykorzystać energię cieplną zakumulowaną w ziemi/powietrzu w celu ogrzania powietrza wewnątrz domu.

Pompa ciepła – czy to naprawdę oszczędność?

Zdecydowanie tak! Koszt instalacji grzewczej z pompą ciepła typu powietrze-powietrze jest porównywalny z kosztem instalacji gazowej. W niektórych przypadkach bywa wręcz niższy! Pompy ciepła nie wymagają kominów, nie wymagają doprowadzenia instalacji gazowej.

W dalszym horyzoncie czasowym oszczędzamy na każdym rachunku za media. Do działania pompy ciepła konieczne jest jedynie dostarczenie energii elektrycznej. Dzięki wysokiej efektywności pomp ciepła na wytworzenia ciepła w domu składa się w ok. 25% energia elektryczna, pozostałe 75% to energia odnawialna czerpana z ziemi/powietrza!

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła podobne jest do działania lodówki. Główną różnicą jest oczywiście kierunek przepływu ciepła – lodówka oddaje ciepło do otoczenia by ochłodzić wnętrze, pompa ciepła pozyskuje ciepło z zewnątrz aby ogrzać wodę wnętrze domu. Co ciekawe pompa pozyskuje ciepło również wtedy gdy temperatura na zewnątrz (powietrza lub ziemi) jest znacznie niższa niż temperatura w domu!

Do swojego działania pompa ciepła wykorzystuje specjalny czynnik (płyn). Płyn ten krążąc w obwodzie zamkniętym na przemian pobiera ciepło z zewnątrz i jest sprężany, następnie skraplając się oddaje zgromadzone wcześniej ciepło. Pompa za pomocą wymiennika przekazuje to ciepło do wody zasilającej ogrzewanie domu – kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe.

Prąd pobierany przez pompę użytkowany jest, podobnie jak w lodówce , głównie do kompresji czynnika grzewczego.

Czy muszę założyć ogrzewanie podłogowe?

Niekoniecznie! Pompa ciepła jako źródło pracuje najefektywniej podgrzewając wodę do temperatur ok. 35-40 stopni (podobnie jak kocioł gazowy). Dlatego właśnie do pompy ciepła najczęściej zalecane jest ogrzewanie podłogowe (które zaprojektowane jest do pracy z niską temperaturą wody). Nie znaczy to że nie możemy do ogrzewania użyć kaloryferów! Jedyna zmiana jaką trzeba wprowadzić to niewielkie przewymiarowanie kaloryferów (lub użycie kaloryfera z wbudowanym wentylatorem) by dalej skutecznie ogrzewały pomieszczenie korzystając z wody o niższej temperaturze.

Możesz skorzystać także z nowoczesnych form ogrzewania takich jak ogrzewanie sufitowe, ścienne lub ogrzewanie powietrzne.

Za trudne, nie wiesz czy u Ciebie pompa jest opłacalna? Zadzwoń!

Każda instalacja jest inna, skontaktuj się i uzyskaj darmowe doradztwo.

  • Paweł Kostecki
    691-763-778

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku funkcjonują trzy duże grupy pomp ciepła – pompy powietrzne, gruntowe oraz wodne.

Dobór pompy ciepła zależy przede wszystkim od możliwości finansowych oraz w kolejnym kroku – od możliwych do wykorzystania źródeł ciepła. Najczęściej wybieranym rodzajem pomp ciepła jest pompa powietrzna. Jak sama nazwa wskazuje jest to pompa pobierająca ciepło z otaczającego nas powietrza. Jej plusem jest niski koszt. Na minus zaliczyć należy fakt że pompa powietrzna przy najniższych temperaturach ( w zależności od pompy – poniżej ok. -10°C do -20°C) działa z mniejszą efektywnością.

Pompy gruntowe wraz z pompami wodnym stanowią najbardziej efektywną grupę pomp ciepła. Pompy takie czerpią ciepło z gruntu (korzystając z wymienników poziomych lub pionowych). Ponieważ temperatura gruntu lub wody gruntowej jest praktycznie stała przez cały okres grzewczy nie jesteśmy narażeni na okresowe spadki wydajności/efektywności pompy ciepła podczas większych mrozów. Odbywa się to jednak kosztem większych wydatków poniesionych na specjalistyczne odwierty dla sond pionowych lub prace związane z położeniem wymiennika poziomego. Z tej grupy najczęściej wybierana jest pompa gruntowa – pompy wodne z racji małej dostępności odpowiedniego źródła wodnego używane są stosunkowo rzadko.

Czołowi producenci pomp ciepła

  • Panasonic
  • Mitsubishi
  • LG
  • Daikin

Wykonanie instalacji grzewczej z pompą ciepła

Ważne jest by wyboru rodzaju pompy ciepła dokonać już na etapie zakupu działki/projektu domu. Jeżeli wybór padnie na pompę zasilaną z ciepła z ziemi – konieczne jest wybranie formy zasilania (pion/poziom) i w przypadku zasilania poziomego – badanie terenu przez geologa i zarezerwowanie odpowiedniej ilości miejsca na poziomy wymiennik gruntowy.

W przypadku pompy powietrznej taka konieczność nie występuje.

Przegląd i serwis pomp ciepła

Pierwsze przeglądy są wykonywane zazwyczaj jako wymóg utrzymania gwarancji producenta. Przeważnie przegląd instalacji wykonywany jest raz w roku. Ważne jest by firma wykonująca serwis/przegląd była autoryzowanym partnerem producenta pompy.

Podstawowy przegląd obejmuje kontrolę źródła górnego/dolnego, kontrolę obiegu chłodniczego oraz kontrolę pracy pompy – nastaw sterownika i efektywności pozyskania ciepła.

Budujesz dom? Zadzwoń, doradzimy najlepsze rozwiązania do uzyskania komfortu cieplnego w domu.

  • Paweł Kostecki
    691-763-778